İş Zekası Nedir?

Bileşenleri Nelerdir?

İş Zekası Nedir? Bir kuruluşun geçmiş ham verilerini, karar destek amacı ile yararlı bilgiye dönüştürmeyi sağlayan süreçler bütünüdür.  İş Zekası Bileşenleri ise Ham Veri, ETL, Veri ambarı, Modelleme ve Sunum’dan oluşmaktadır.

İş Zekası Bileşenleri Nelerdir?

Ham Veri

Kurumların elinde bulunan değişik veri tabanlarına ait verilerin bir araya geldiği süreçtir. Şirketinizdeki SQL,excel,csv ve vb. verilerin bir araya gelme sürecini kapsamaktadır.

ETL

Verinin kaynak sistemden alınıp işlenmesi ve hedef sisteme yüklenmesi sürecidir. Bu süreçde ham veri üzerinde veri temizleme, profilleme, segmentasyon, bölgesel yapılar gibi işlemler gerçekleştirilir.

Veri Ambarı

ETL sürecini geçiren veriler artık analiz edilmeye hazır hale gelmiştir. Veri ambarı içerisinde data mart alt kümelerini ve olap küplerini barındırmaktadır. Data mart’lara örnek olarak şirket departmalarını düşünebiliriz. Pazarlama, Satış, Lojistik gibi ilgili departman tüm veri içerisinde kendi departmanını ilgilendiren veri kümesine ulaşabilecektir.

Modelleme

İşleme hazır hale gelen verilerin sunum öncesi modellemesi yapılır. Bu aşamada kurumun ihtiyacı olan grafikler, raporlamalar ve kullanıcı ile etkileşime geçilecek süreçler belirlenir. Kullanıcı rolleri için tasarım bu aşamada gerçekleştirilir. Her kullanıcı rolünün ihtiyaçları farklı olduğu modelleme departman isteklerine göre düzenlenir.

Sunum

Modellemesi yapılan veriler, her kullanıcı kataegorisi için hazır hale gelmiştir. Kullancılar sisteme giriş yaparak verilerine ulaşabilir ve yönetebilirler. Sistem yöneticisi tarafından veri eklendikçe raporlar anlık güncellenecektir

İş Zekası ve Bileşenleri hakkında kısa video

İlaç Sektörüne özel yaklaşımlar

Teritori Gözlem

Bölgenizdeki bazı Teritori' leri daha yakından takip etmek isteyebilirsiniz. Teritori Gözlem ile bu süreci kolaylıkla yönetebilirsiniz.

KPI Değerlendirme

KPI Değerlendirme; Şirketinizde her ürün grubu için belirlenen hedeflerin, iş sonuçları üzerindeki etkisini takip etmenizi sağlayan bir süreç yönetim aracıdır.

Büyümeye Katkı

Büyümeye Katkı; Pazar büyümesine ürünlerin yüzdesel olarak katkılarını yada pazarı hangi ürünün yüzde kaç büyüttüğünü gösteren değerdir

Büyüme Katsayısı

Büyüme Katsayısı; Ürün yüzdesel değişiminin, Pazar yüzdesel değişime oranlanması ile elde edilen değerlendirme aracıdır.

Pareto Yaklaşımı

Bir Teritori’deki bricklerin büyükten küçüğe sıralanıp, brick ağırlıklarına göre 80%lik ve 20% lik 2 grup oluşturulmasıdır.

ReBrick

Kullanmakta olduğunuz brick yapısı Şirket İhtiyaçlarına ve Çalışan Ünitelere göre yeniden özelleştirilebilir.

Harvard Business Review ‘de 2109 yılı Şubat ayında yayımlanan makale için lütfen tıklayınız.

PowerBI, Excel Karşılaştırması

Power BI’ın kullanmış olduğu veri modeli olan Power Query Editor ve DAX Excel’de bulunmaktadır. Aslında bu araçlar önce Excel’de kullanılmaya başlandı PowerBI sonra geldi.

Excel Power Pivot ve PowerBI Desktop, başlangıçta Excel 2010 için geliştirilen Vertipaq Veri Modelini paylaşır. PowerBI ‘ın 2015 yılında lansmanı ile birlikte temel olarak kullanılmaya başlandı.

Power BI, özellikleri geliştirmeye ve kazanmaya devam ettikçe daha popüler görselleştirme aracı haline gelse de, Excel’in yakında kaybolması muhtemel değildir.

Her iki araç da raporlama söz konusu olduğunda belirli bir ihtiyacı desteklemektedir.

Power BI & Excel öylesine benzer ki, rapor geliştirme süresinin kabaca % 80’i iki araç arasında neredeyse aynıdır.

Geliştirme veya tasarımdaki tek gerçek fark , veri modelinizi tamamladıktan sonra görselleştirme düzeyinde var olur .

Yukarıda gösterildiği gibi, Excel ve Power BI aynı, kök geliştirme ortamını paylaşır .

Aslında, Power BI bile tamamlanmış bir veri modelini bir Excel raporundan Power BI masaüstüne, yalnızca birkaç fare tıklamasıyla geçirmenize izin veren bir özelliğe sahiptir .

Bu yüzden Power BI’da nasıl veri modeli oluşturulacağını öğrenmek, Excel’de veri modeli oluşturmak için gereken araçları da öğrenmeniz anlamına gelir; bu ikisi bir arada bir pakettir . 

Veri görselleştirmesi söz konusu olduğunda , her iki aracın da güçlü ve zayıf yönleri vardır .

Power BI’ın farkı  veri görselleştirme ve paylaşım özelliğinden gelmektedir. Excel, Pivot Tablolarda görselleştirme ve veri analizi veya veri araştırması için hala en iyi araçtır .

euclidBI Pharma ReBrick Büyüme Teritori Pareto KPI

82 / 100